Ukážková situácia

Úplne na začiatok by som vám chcel vizualizovať jeden scenár. Pokojne čítajte a skúste si predstaviť nasledujúcu situáciu:

Je sobota večer 19:38, sedíte doma, oddychujete a surfujete na svojom počítači po internete. Otvárate svoju online emailovú schránku a kontrolujete si poštu, ktorá vám cez víkend prišla.

Prvé dve správy sú len notifikácie zo sociálnej siete Facebook, rýchlo ich odkliknete ako prečítané. Kamarát vám opäť preposlal odkaz na vtipné video a sestra sa vás v emailovej správe pýta na to, kedy konečne prídete na návštevu. V emailovej schránke vám už ostala neprečítaná len reklamná pošta, väčšina ide rovno do koša. Vtom vás zaujme posledná správa s predmetom "Získali ste 10 eur na váš ďalší nákup!" Je to správa z vášho obľúbeného internetového obchodu:

Zhodou okolností má vaša manželka (manžel) o dva týždne narodeniny a vy viete, že si želá nový kávovar, ktorý ste plánovali kúpiť na svojom obľúbenom e-shope. Skvelé, teraz to bude aj so zľavou 10 euro, rýchlo klikáte na zelené tlačidlo, aby zľava neprepadla. Zobrazí sa vám stránka vášho obľúbeného obchodu aj s odkazom na stiahnutie darčekového poukazu na 10 eur. Kliknete na odkaz, stiahnete súbor a otvoríte ho. Zobrazí sa vám sľubovaný kód, ktorý je potrebné zadať pre získanie zľavy. Opäť otvárate stránku internetového obchodu, vložíte kávovar do nákupného košíka a zadáte kód z poukážky. Nič sa nedeje, žiadna zľava, len informácia, že kód je neplatný! Skúšate to znova, stále nič. V poriadku, poviete si, skúsim to neskôr a surfujete po internete ďalej.

Prečítate si obľúbený blog alebo magazín, prípadne si zahráte obľúbenú počítačovú hru. V tom sa ale zobrazí hlásenie o systémovej chybe a počítač sa reštartuje. Po naštartovaní sa vám zobrazí už len hlásenie, že všetky vaše dokumenty a dáta na počítači sú zašifrované. Pre odšifrovanie je nutné zaplatiť 1 200 eur. Čo to je za nezmysel, veď vy ste nič nešifroval. Skúšate reštartovať počítač, ale stále rovnaká hláška.

Spýtate sa rodinných príslušníkov, či niečo nerobili s počítačom. Čo sa to deje, prečo chybová hláška o zašifrovanom disku...a akých 1 200 eur? Však za počítač ste už zaplatili, keď ste ho kupovali. Počítač vypnete, nech si oddýchne, ráno múdrejšie večera. Žiaľ, v tomto prípade to neplatí, ráno zapnete počítač a zobrazí sa stále tá istá chyba. Voláte do servisu a zisťujete, že váš počítač bol infikovaný ransomvérom! Čo teraz?

Na ďalšiu stránku kurzu

;