Kyberkriminalita na vzostupe, firmy v ohrození

Kyberbezpečnosť by mala byť dnes už samozrejmosťou pre všetky firmy. Denne pribúdajú nové a nové kybernetické útoky cielené na firmy z celého spektra živností. Dnes je už jedno, či prevádzkujete sieť reštaurácií, strojárenskú, účtovnícku, špedičnú firmu alebo internetový obchod. 95% všetkých firiem dnes nevie plnohodnotne fungovať bez počítačovej techniky a internetového pripojenia. Aj kratší výpadok firemnej IT infraštruktúry trvajúci niekoľko hodín môže znamenať finančnú stratu desiatok tisíc eur. Priemerná doba, ktorá je nutná na obnovu IT infraštruktúry po úspešnom hackerskom útoku sa však nepočíta na hodiny, ale na dni až týždne. Viete si predstaviť, že vaša firma, vaši zamestnanci a vaši klienti nemôžu využívať vaše webové stránky a služby? Že vašej firme nefungujú emailové schránky a počítače, všetky dokumenty, databázy, reporty a akékoľvek dáta sú zašifrované alebo nenávratne vymazané? Vedeli by ste v tej chvíli ďalej podnikať?

V súčasnej dobe sú technické kybernetické útoky na chvoste a napredujú hlavne kybernetické útoky formou sociálneho inžinierstva, kedy sa útočník snaží podvodom presvedčiť obeť, že je jej kolega, nadriadený či klient, a takýmto spôsobom prinúti obeť – zamestnanca otvoriť email a kliknúť na infikovaný odkaz, alebo otvoriť infikovanú prílohu. Práve v tejto chvíli sa útočník bez námahy dostáva do firemnej siete a do pripojených počítačov.

Ransomvér je aktuálne najväčšia hrozba pre slovenské firmy. Jedná sa o škodlivý program, ktorý dokáže zašifrovať dáta na počítačoch a serveroch pripojených do firemnej siete. Kvôli zakódovaniu sú tieto dáta nedostupné, to znamená, že prestanú fungovať firemné počítače, sieť, intranet aj webové stránky a všetky online služby, ktoré firma prevádzkuje. Útočník následne požaduje po firme vysoké výkupné, podľa veľkosti a obratu firmy. Práve na Slovensku evidujeme v posledných mesiacoch nárast kybernetických útokov formou ransomvéru.

Projekt SAFELab.sk ponúka online školenia pre zamestnancov a vedenie firmy. Pomocou online kurzov sa naučia vaši zamestnanci odhaľovať podozrivé správy, emaily a telefonáty. Rovnako sa naučia rozpoznať podvodné webové stránky, phishingové útoky a naučia sa ako postupovať v prípade podozrenia. Naučíme ich bezpečnostné pravidlá pri práci s firemným počítačom a zariadeniami - ako bezpečne pristupovať na firemnú sieť. Taktiež vás a vašich zamestnancov naučíme ako postupovať v prípade bezpečnostného incidentu a kybernetického útoku.

Projekt SAFELab.sk navyše ponúka online nástroje pre firmy ako PhishTarget, PhishAlert a PhishScan, ktoré vám pomôžu testovať zamestnancov a ich reakcie na podvodné emaily, nechať si zasielať aktuálne informácie o bezpečnostných hrozbách, a nechať si skenovať a analyzovať podozrivé emailové správy na možnosť podvodu či phishingu.

Chcem vedieť viac o kybernetickej bezpečnosti pre firmy +

Prečo vznikla služba SAFELab.sk?

Internet je skvelé miesto a perfektná služba, ktorá nás spája, prináša nám informácie, denne nám pomáha s prácou, školou, nakupovaním, platením účtov, prináša nám zábavu, hudbu, filmy a veľa ďalšieho. Internet, počítače a moderná inteligentná technika je všade okolo nás. Väčšina ľudí si ani neuvedomuje, že vo vrecku neustále nosí malý počítač - zvaný smartfón.

Čo sa ale stane, ak internet začnú zneužívať ľudia bez morálky, kriminálnici a podvodníci? Z ideálneho pomocníka menom Internet sa rázom stáva miesto, ktoré je plné nástrah a bezpečnostných rizík. Dnes je nevyhnutné mať na počítači nainštalovaný antivírový program, ktorý počítač ochraňuje pred škodlivými aplikáciami a vírusmi. No žiaden antivírus vás nedokáže ochrániť pred premysleným kybernetickým útokom, pred podvodom, phishingom, telefonickými podvodmi a podvodnými praktikami, ktoré kybernetickí kriminálnici používajú. Tieto podvody a útoky pripravujú firmy i bežných ľudí ročne o milióny eur len na Slovensku, a o neuveriteľné stovky miliárd eur po celom svete. Zároveň sú čoraz častejšie krádeže identity, krádeže citlivých údajov a dokumentov, nevynímajúc odcudzenie emailových účtov alebo profilov v sociálnych sieťach. Medzi deťmi a tínedžermi sa násobne zvyšuje počet prípadov kyberšikany a deviantov, ktorí kontaktujú deti a neplnoletých cez sociálne siete a četovacie aplikácie.

Jediná obrana, ktorá dokáže predchádzať podobným útokom a podvodom, je vzdelanie v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Dnes je už nevyhnutnosť poznať základy bezpečného používania počítača a internetu. Zároveň je ale tiež nevyhnutné poznať ako kriminálnici a podvodníci rozmýšľajú, aké postupy a praktiky používajú, aké sú najčastejšie typy podvodov, a ako odhaliť podvodnú správu, email či webovú stránku. V dnešnej dobe je potrebné byť o krok vpredu pred hackermi a podvodníkmi, a poznať ich praktiky a triky - a práve preto vznikol projekt SAFELab.sk.

Nikde na slovenskom internete neexistovali ucelené a obsiahle informácie, ktoré by dokázali naučiť zamestnancov ako odhaľovať kybernetické hrozby a phishingové správy cielené na ich firmu. Taktiež neexistovalo miesto, ktoré by ponúkalo kurzy online bezpečnosti pre celú rodinu. Preto sme už v roku 2019 začali pracovať na projekte SAFELab.sk a dnes vám ponúkame kompletné interaktívne online kurzy pre firmy aj pre rodiny, ktoré každého naučia ako sa správať na internete, ako odhaľovať podvody a čo robiť, ak sa s podvodom alebo kybernetickým útokom stretnete. Naučíme vás ako sa nestať obeťou internetových kriminálnikov, ako ochrániť vaše peniaze i vašu identitu. Naše kurzy vám pomôžu, aby ste sa opäť cítili bezpečne na internete.

Chcem vedieť viac o kybernetickej bezpečnosti pre firmy +
Chcem vedieť viac o kurzoch pre mňa a moju rodinu +

Chceme pomáhať chrániť vašu rodinu

Rodina je to najcennejšie, čo máme, a my to vieme. Svoju rodinu a svojich blízkych chceme ochraňovať v skutočnom svete každý deň. Čo ale ten virtuálny online svet? Internet je dobrý spoločník, ale o to horší nepriateľ, preto je potrebné byť pripravený a v strehu. Internetoví kriminálnici sa zameriavajú na bežných užívateľov internetu, ktorí nemajú prehľad o aktuálnych hrozbách, podvodoch a ktorí internetu dôverujú. Postarajte sa o to, aby ste sa ani vy a ani žiaden člen vašej rodiny nestali obeťou internetových podvodníkov.

Praktiky podvodníkov sa zlepšujú každým dňom. Rozosielajú čoraz väčšie množstvo podvodných emailových správ a neustále vznikajú nové kvalitnejšie a reálnejšie podvodné phishingové stránky a podvodné internetové obchody. Nenechajte si ukradnúť svoju identitu, môže to dopadnúť veľmi zle. Rovnako sú v ohrození vaše peniaze - ak neviete rozoznať podvodný web alebo internetový obchod, tak sa podvodník môže veľmi rýchlo dostať k vaším platobným údajom, a okradnúť vás o peniaze. Naše online kurzy zamerané na podvodné správy, phishingové emaily, podvody na sociálnych sieťach, podvodné a phishingové weby a podvodné internetové obchody, vám pomôžu zostať v bezpečí a spoľahlivo odhaliť podvod.

Nezabúdame ani na seniorov - pre nich sú pripravené kurzy, ktoré sa netýkajú len online sveta, ale aj toho skutočného. V kurze ich zoznámime s rôznymi typmi podvodov: od tých internetových, cez telefonické, až po tie s podvodnými podomovými predajcami, kontrolórmi energií alebo predajcami predraženej energie. Naučíme ich ako sa správať a ako reagovať, ak sa stretnú s podvodníkom. Ochráňte svojich rodičov alebo starých rodičov pred ľuďmi, ktorí ich chcú okradnúť o peniaze.

Najdôležitejšia téma sú ale deti. Deti a tínedžeri si žijú vo svojom nedospelom svete, sú dôverčiví a radi objavujú nové veci, ktoré im prináša skutočný, ale aj ten online, svet. Internet je skvelý nástroj na vzdelávanie, ale zároveň sprístupňuje aj temné a zlé veci. Kyberšikana, devianti, ktorí si zakladajú fiktívne profily a snažia sa získať dôveru detí na sociálnych sieťach, online vydieranie, nevhodný obsah, násilie na internete, online hry a mikrotransakcie v hrách alebo nebezpečné tematické blogy a skupiny nabádajúce k poškodzujúcemu správaniu (anorexia, sebapoškodzovanie, extrémistické a nenávistné názory). Toto všetko sú veci, s ktorými sa vaše dieťa môže na internete ľahko stretnúť. V špeciálnych kurzoch, rozdelených podľa veku a témy, sa vaše dieťa postupne naučí správne reagovať a brániť v online svete.

Chcem vedieť viac o kurzoch pre mňa a moju rodinu +

Kvalitné kurzy od bezpečnostného experta

Vzdelávanie môže baviť len vtedy, ak je kvalitne a zaujímavo spracované. My to vieme, a preto sú online kurzy interaktívne - okrem textu obsahujú aj množstvo grafických ukážok a videí. Kurzy obsahujú desiatky ukážok reálnych podvodných emailov, správ a webových stránok, pričom sú pri nich uvedené videoanalýzy, ktoré podrobne rozoberajú podvodný email či webstránku, a krok za krokom vás naučia ako preveriť každú podozrivú správu alebo web, či sa nejedná o podvod.

Odborné kurzy boli pripravované pod vedením bezpečnostného analytika Petra Danišku, ktorý sa kybernetickou bezpečnosťou a analýzou internetových podvodov zaoberá dlhé roky. Je šéfredaktorom internetového magazínu zameraného na internetovú bezpečnosť - Security Magazín. Publikoval desiatky odborných článkov, ktoré sa zaoberajú bezpečnosťou na internete, analýzou rôznych kybernetických útokov a reálnych internetových podvodov. Články a analýzy, ktoré publikoval, boli použité v rôznych médiách, ako napríklad pri prípravách článkov o internetovej bezpečnosti v známom Denníku N, týždenníku Trend alebo na stránkach Policajného zboru Slovenskej republiky. Podieľal sa na príprave viacerých reportáží z oblasti internetovej bezpečnosti pre Slovenskú televíziu, ktoré boli odvysielané v reláciách Správy RTVS, Reportéri a Občan za dverami. Pravidelne poskytuje konzultácie a vyjadrenia k aktuálnym kybernetickým hrozbám. V minulosti pracoval pre známu slovenskú bezpečnostnú firmu ESET na projekte Parental Control, ktorý pomáha rodičom strážiť mobilné zariadenia ich detí pred nevhodným obsahom. Aktuálne je zakladateľom a hlavným garantom projektu SAFELab.sk, a taktiež autorom všetkých kurzov pre dospelých a firemný sektor.

Okrem kurzov je pre vás pripravený ďalší vzdelávací materiál, interaktívne testy - pomocou ktorých si overíte svoje znalosti z oblasti internetovej bezpečnosti, zoznam podvodných internetových obchodov a webových stránok, slovník odborných pojmov a množstvo užitočných aplikácií na stiahnutie, ktoré vám pomôžu zabezpečiť váš počítač. Po úspešnom absolvovaní online kurzov a testov získate certifikáty, ktorými sa môžete preukázať svojmu budúcemu zamestnávateľovi, a takto zvýšiť svoje šance na získanie lepšieho pracovného miesta. Súčasná doba, a hlavne pandémia Covid-19, ukázala ako veľmi je internetová bezpečnosť dôležitá a že nie je dobré zanedbávať vzdelávanie v tejto oblasti. Počítače a informačné technológie sú bežnou súčasťou väčšiny zamestnaní, preto každý zamestnávateľ uvíta nového zamestnanca, ktorý je v oblasti internetovej bezpečnosti dostatočne vzdelaný.

Odborný garant kurzov pre deti a tínedžerov

Všetky kurzy pre tínedžerov a deti boli pripravované s maximálnou citlivosťou k téme. Kurzy pre tínedžerov sa snažia komunikovať ich jazykom, nie sú len suchou teóriu, a zbytočne nenudia. Jednotlivé témy sú založené na situáciách, ktoré sa dnes bežne dejú v online svete internetu. Kurzy boli vypracované pod vedením sociálneho pedagóga Mgr. Evy Stolárikovej, ktorá sa o tému dlhodobo a intenzívne zaujíma. Detské kurzy sú písané obzvlášť citlivo - s ohľadom na vek sa niektoré témy len naznačujú, nezachádzajú do podrobností. Sú zamerané na podporu žiaduceho, pre deti bezpečného správania v online svete, a sú prezentované prostredníctvom príbehov skrz postavy, s ktorými sa deti vedia stotožniť.

Všetky kurzy pre tínedžerov recenzovala známa detská psychologička Mgr. Mária Tóthová Šimčáková, ktorá je zároveň hlavným garantom online kurzov zameraných na tému internetovej bezpečnosti pre tínedžerov. Vďaka tejto spolupráci vám prinášame kvalitné kurzy pre vaše deti, ktoré boli vypracované pod dohľadom skúseného odborníka. Venujeme sa témam ako kyberšikana, netiketa, hejting, dezinformácie a hoaxy, zdieľanie informácií, zdieľanie fotografií a videí, závislosť na nete, kybergrooming a množstvu ďalších dôležitých tém.

Mgr. Mária Tóthová Šimčáková je úspešná detská psychologička. Práci s deťmi sa venuje už 27 rokov, pričom vyše 14 rokov pôsobila ako školská psychologička v základnej škole a gymnáziu v Bratislave. Pracuje s deťmi s rôznymi problémami, s celými rodinami, s učiteľmi a so školskými kolektívmi. V Rade pre reklamu pracuje ako odborník na problematiku reklamy so zameraním na deti. Lektoruje a je autorkou mnohých programov pre deti a mládež. Je odbornou garantkou programu detinanete, kde už 10 rokov monitoruje problematiku internetu a deti, dáva rodičom a učiteľom rady ako zvládnuť bezpečnosť detí. Prispieva do rôznych odborných aj iných publikácií, vedie internetové poradne niekoľkých časopisov. Veľa skúsenosti ako riešiť ťažkosti s výchovou deti získala priamo v rodinách na Slovensku v relácii Pestúnka televízie Markíza. Je šťastnou mamou dvoch tínedžerov.

;