Len niekoľko štatistických údajov z oblasti kybernetickej bezpečnosti
Kybernetická bezpečnosť je naozaj dôležitá a dokazujú to aj nasledujúce štatistické údaje:
Bezpečnostní experti našli a reportovali viac ako 600 000 softvérových zraniteľností len za rok 2022..
Celkové náklady na kybernetickú kriminalitu presiahnu v roku 2023 závratných 7 000 miliárd eur..
Zlyhanie ľudského faktora zapríčinilo v roku 2022 až 82% všetkých únikov citlivých dát..
Kybernetické útoky formou phishingu sa v roku 2022 zvýšili až o 61% oproti roku 2021..
V roku 2021 sa zdvojnásobil počet ransomware útokov..
V prvej polovici roku 2021 bolo, v prípade ransomware útoku, vyplatených viac ako 500 miliónov eur na výkupnom..
Ransomware sa stal najväčšou kybernetickou hrozbou pre slovenské firmy..
Zdroje: HackerOne, Cybersecurity Ventures, Verizon, SlashNext, TechTarget
Firma, zamestnanci a kybernetické hrozby
Kybernetické hrozby a kybernetická bezpečnosť už nie je len okrajová téma. V dnešnej dobe, keď je fungovanie takmer každej firmy závislé od internetu a IT technológií, sa téma kybernetickej bezpečnosti stáva extrémne dôležitou.
Dôležitosť a nevyhnutnosť informačných technológií v biznise si uvedomujú aj kriminálnici a osoby s nie práve najčestnejšími záujmami. Vo svete vznikajú nové kybernetické hrozby ako napríklad ransomware gangy.
Ide o skupiny skúsených hackerov špecializujúcich sa na ransomware útoky, ktoré dokážu firmu znefunkčniť na dlhé obdobie niekoľkých týždňov až mesiacov. Okrem veľkej finančnej straty firma prichádza aj o svoje renomé, zákazníkov a obchodných partnerov.
Kybernetické hrozby ako phishing, vishing a ransomware môžu mať na slovenské firmy devastačné, až likvidačné dopady. Časy, kedy sa kybernetické hrozby týkali len veľkých zahraničných a nadnárodných firiem sú dávno preč. Hackeri sa objavujú aj na Slovensku a obeťami ransomware útoku sa stávajú aj stredné a menšie firmy.
Dokazuje to aj kybernetický útok na slovenskú firmu Mäspoma, ktorá odstraňovala následky takmer mesiac a stálo ju to rádovo niekoľko stoviek tisíc eur.
Medzi najrozšírenejšie kybernetické hrozby patrí práve phishing. Hacker sa pomocou podvodnej správy alebo webovej stránky snaží získať prihlasovacie údaje zamestnanca, a tak získať prístup do firemnej siete. Práve zamestnanci sú najzraniteľnejšia časť firemnej kybernetickej bezpečnosti.
Prevencia formou vzdelávania a pravidelného testovania v oblasti kybernetickej bezpečnosti je absolútny základ. Viac ako 90% bezpečnostných incidentov býva zapríčinených práve ľudskou chybou. Ak pomocou prevencie zamedzíte kybernetickému útoku, ktorý je zameraný na zamestnancov, tak máte zabezpečených viac ako 90% potenciálnych kybernetických hrozieb.
Okrem samotného vzdelávania je nevyhnutné aj pravidelné testovanie. Najvhodnejšie sú pravidelné simulované phishingové testovacie kampane, ktoré dokážu overiť pripravenosť vašich zamestnancov. Pravidelné rozosielanie a vyhodnocovanie testovacích kampaní udržuje vašich zamestnancov v strehu aj pred skutočným phishingom. S testovaním vašich zamestnancov vám pomôže nástroj PhishTarget, ktorý je súčasťou našej služby SAFELab.
So vzdelávaním v oblasti kybernetickej bezpečnosti a pravidelným testovaním pomôže vašej firme práve služba SAFELab. Pozrite si krátke video nižšie, ktoré vám našu službu bližšie predstaví.
Bezpečné a zodpovedné firmy
Aj vďaka vám náš projekt napreduje a zlepšuje sa..
Radi vám zodpovieme akúkoľvek otázku, ktorá sa týka našich služieb. Kontaktovať nás môžete emailom, telefonicky alebo vyplnením kontaktného formulára.
Naše ceny sú transparentné - odvíjajú sa len od počtu zamestnancov, ktorí budú využívať naše vzdelávanie a služby.
Pre každého potenciálneho zákazníka sme pripravili DEMO verziu, kde sú dostupné prvé dva online kurzy bezplatne, a rovnako sa môžete zoznámiť s prostredím a jednotlivými funkciami našej služby SAFELab.