Na čo útočník cieli? Aké sú následky?

4. Krádež identity

Internetoví útočníci často zbierajú osobné údaje. Môžete naraziť na podvodné súťažné formuláre, ktoré po vás požadujú informácie ako číslo občianskeho preukazu či rodné číslo. Dokonca sa stretávame s podvodmi, kedy útočníci pod rôznymi zámienkami požadujú naskenované alebo odfotené doklady (občiansky preukaz, vodičský preukaz, pas). Hlavne na sociálnej sieti Facebook sa šíri podvod, ktorý ponúka výhodné online pôžičky. Ak obeť na takúto ponuku reaguje, tak bude vyzvaná, aby zaslala všetky svoje osobné údaje a odfotené doklady na uvedenú emailovú adresu.

Akékoľvek citlivé údaje môže internetový útočník zneužiť ďalej. Už len získané telefónne číslo môže zneužiť na telefonické podvody. Ak sa útočníkovi podarí získať aj naskenované doklady, tak si dokáže pod identitou danej osoby vytvoriť finančné účty v online platobných systémoch ako PayPal. Tie môžu byť zneužité napríklad na pranie špinavých peňazí.

S odcudzenými osobnými údajmi a dokladmi existuje aj internetový čierny trh, na ktorom sa predávajú jednotlivé identity (aj vo forme celých „balíkov“ identít na predaj). Preto nikdy neposielajte svoje osobné údaje neznámym osobám a rozhodne nikdy neposielajte fotografie vašich dokladov, tie môžu byť ľahko zneužité. Téme sa budeme viac venovať v kurze "Ďalšie rozšírené typy podvodov".

5. Zneužitie počítača

Častým cieľom internetových útočníkov je zneužitie počítača alebo domácej siete a internetového pripojenia. Na to slúžia tzv. Botnety, ktoré existujú v ilegálnej časti internetu. Botnet je veľká sieť počítačov a iných zariadení pripojených do internetu, ktorú má v moci internetový útočník – môže ich ovládať bez toho, aby o tom vedel vlastník daného zariadenia. Najväčšie Botnety obsahujú milióny pripojených počítačov a zariadení. Zneužívajú sa na rozosielanie nevyžiadanej pošty, DDoS útoky na online služby, alebo na ťažbu kryptomeny (Bitcoin), prípadne akúkoľvek inú ilegálnu činnosť.

Okrem Botnetov existuje ďalšie obrovské množstvo počítačových vírusov alebo škodlivých programov, ktoré sa snažia zneužiť jednotlivé infikované počítače. Špeciálnym druhom vírusov je napríklad trójský kôň. Jedná sa o aplikáciu, ktorá na prvý pohľad vyzerá neškodne, dokonca užitočne. Napríklad to môže byť program, ktorý vám mení pozadie pracovnej plochy, ale kľudne akákoľvek iná užitočná aplikácia. Problém je v tom, že počas toho, ako robí užitočné veci, robí na pozadí (bez vedomia užívateľa) škodlivú činnosť. Napríklad rozosiela SPAM, kradne vaše dáta, alebo zneužíva výkon vášho počítača.

Na ďalšiu stránku kurzu

;