Myslenie útočníka a na čo sa útočník zameriava?

Ľudskosť, ľútosť a solidarita

Solidarita a ľudskosť sú tie vlastnosti, ktoré si na každom ceníme. My sami chceme byť čo najviac solidárni a ohľaduplní k svojmu okoliu. Žiaľ, nájdu sa ľudia, ktorí chcú toho zneužiť.

Zvýšený výskyt podvodných phishingových emailov býva zaznamenaný práve v čase rôznych nešťastí, či už sa jedná o požiare, záplavy, zemetrasenia alebo teroristické útoky. Je veľa organizácií, ktoré sa venujú charite a snažia sa získať prostriedky pre obete živelných pohrôm alebo iných nešťastí.

Útočník túto situáciu vie zneužiť a v dobe, keď väčšina ľudí súcití s obeťami nešťastia, môže rozosielať podvodné emaily alebo správy cez sociálnu sieť ako Facebook. V podvodných správach môže žiadať o podporu obetí, požiadať vás o podpis petície, alebo vám len príde email s odkazom na článok, reportáž alebo video o nešťastí.

Všetky tieto správy môžu obsahovať infikované linky, na ktoré ak kliknete, vystavujete sa nebezpečenstvu a môžete infikovať svoj počítač.

Počas globálnych nešťastí vzniká aj viac podvodných webových stránok, ktoré sa tvária tak, že prinášajú nové informácie o nešťastí. Je to práve preto, že veľké množstvo ľudí na internete vyhľadáva informácie o nešťastí, pokiaľ je téma aktuálna. Skutočný zámer týchto webov je infikovať počítač návštevníka web stránky, alebo ukradnúť jeho prihlasovacie údaje. Stránka napríklad môže požadovať falošné prihlásenie cez Facebook, Gmail prípadne inú službu a takto vás okradnúť o prihlasovacie údaje.

Na ďalšiu stránku kurzu

;