Inštalovanie aplikácií a hier na smartfón

Naše počítače a smartfóny by bez aplikácií boli úplne zbytočné. Práve softvér je srdcom každého zariadenia: začína od operačného systému (Windows, Mac OS, Android) a končí užívateľskými aplikáciami, ktoré každý z nás denne používa (Word, Excel, Chrome, Firefox, Safari, WhatsApp, Facebook, Messenger a milióny ďalších). Je bežné, že na začiatku nemáme v počítači alebo smartfóne nainštalované všetky potrebné aplikácie. A je rovnako bežné, že si ich tam priebežne inštalujeme.

V prípade smartfónov je to vcelku jednoduché. Priamo náš telefón obsahuje trhovisko, ktoré ponúka platené aj bezplatné aplikácie. Aplikácie inštalované cez Google Play alebo App Store sú kontrolované a mali by byť bezpečné. Niekedy sa môže stať, že sa na trhovisku objaví aj nebezpečná aplikácia, ale je to skôr výnimka a väčšinou je problematická aplikácia rýchlo deaktivovaná. Tak či tak, tieto oficiálne trhoviská môžeme označiť ako bezpečné – odporúčame vám inštalovať aplikácie a hry len z týchto oficiálnych trhovísk. Ak chcete svoju bezpečnosť ešte zvýšiť, tak je dobré kontrolovať aj históriu aplikácie, teda ako dlho je už na trhovisku a koľko užívateľov si ju nainštalovalo. Ak má aplikácia niekoľko ročnú históriu a viac ako milión inštalácií, tak by mala byť dostatočne bezpečná. Ak narazíte na novú aplikáciu, ktorá má len pár stovák inštalácií, môže sa stať, že ešte nebola dôkladne preverená a môže obsahovať škodlivý kód – byť potenciálne nebezpečná. Z tohto dôvodu vám neodporúčame inštalovať nové aplikácie a hry s nízkym počtom inštalácií, ktoré ešte nemajú žiadne hodnotenia.

Vyššie spomenuté trhoviská sú oficiálne. Telefóny so systémom Android ale umožňujú inštalovať aplikácie a hry aj z iných zdrojov (ak si to aktivujete v nastaveniach). Pokiaľ sa rozhodnete inštalovať aplikácie z iného zdroja, tak buďte veľmi opatrní a predom sa uistite, či sa jedná o dôveryhodný zdroj (skúste vyhľadať informácie cez Google). Rozhodne sa vyhnite ilegálnym trhoviskám, ktoré ponúkajú platené aplikácie a hry bezplatne. Tieto bezplatné pirátske verzie aplikácií a hier častokrát obsahujú aj trójskeho koňa, teda vírus, ktorý na zariadení robí ilegálnu činnosť bez toho, aby o tom užívateľ vedel. Vo väčšine prípadov existuje k platenej aplikácii aj bezplatná verzia, a to priamo na oficiálnom trhovisku – buď má menej funkcií, alebo sa zobrazujú v bezplatnej verzii reklamy. Vždy je však lepšie použiť obmedzenú bezplatnú verziu z oficiálneho trhoviska, ako riskovať s ilegálnou verziou to, že si nainštalujete do telefónu aj malvér.

Na ďalšiu stránku kurzu

;