Najčastejšie omyly používateľov

Chyba číslo 1: mám silné zložité heslo, ale musím ho mať zapísané, lebo sa ťažko pamätá.

Pokiaľ máte svoje heslo zapísané na papieri a položené na stole, prípadne poznačené v telefóne, či v počítači, rozhodne nie je v bezpečí. Je aj iný spôsob ako mať silné a bezpečné heslo, ktoré je ľahko zapamätateľné. Viac v tomto kurze - kapitola 4 "Ako si heslo zapamätať".

Chyba číslo 2: mám silné neodhaliteľné heslo, ktoré používam všade a cítim sa bezpečne.

Je veľmi nerozumné používať rovnaké heslo všade na internete, hoci je silné. Útočník nemusí heslo priamo uhádnuť, niektorá webová stránka môže byť zraniteľná a útočník z nej ukradne celý váš užívateľský účet aj s heslom. Následne má prístup do všetkých vašich účtov, pretože všade používate rovnaké heslo. Minimálne pri najdôležitejších online službách ako internet banking, email a sociálne siete majte vždy unikátne heslo. Viac v tomto kurze - kapitola 5 "Rôzne služby – rôzne heslá“.

Chyba číslo 3: svoj telefón mám stále pri sebe, nepotrebujem žiadne heslo.

Napriek tomu, že svoj smartfón či počítač strážite ako oko v hlave, mali by ste ho mať zabezpečený automatickým uzamykaním a nastaveným heslom, odtlačkom prsta alebo inou metódou odomykania zariadenia. Vaše zariadenie môže byť odcudzené, prípadne vám telefón nechtiac vykĺzne z vrecka. Ruku na srdce, ešte ste nikdy nič nestratili? Viac v tomto kurze – kapitola 8 "Zamykanie počítača a smartfónu".

Chyba číslo 4: ak nikomu nepoviem, že som si stiahol pirátske verzie filmov a videohier, tak budem v bezpečí.

To, že sťahovanie pirátskych verzií softvéru alebo multimediálneho obsahu je nezákonné je jedna vec. Druhá vec ale je, že webstránky, ktoré ponúkajú pirátsky obsah, sú častokrát prepojené na podvodné weby a pod zámienkou novej videohry zadarmo sa vám ľahko podarí (spolu so stiahnutím hry) infikovať váš počítač vírusom. Viac v tomto kurze – kapitola 12,13 a 14.

Chyba číslo 5: nenavštevujem žiadne ilegálne webstránky, tak antivírový program nepotrebujem.

Toto je veľký omyl. Antivírový program by mala byť povinná výbava pre každý počítač či zariadenie s operačným systémom. To, že nenavštevujete ilegálne webstránky ešte neznamená, že vám nemôže prísť do emailovej schránky správa s infikovanou prílohou. Rovnako môžete nechtiac kliknúť na podvodný odkaz napríklad na sociálnej sieti Facebook, po čom budete presmerovaní na podvodnú webstránku, ktorá vám stiahne malvér do vášho počítača. Viac v tomto kurze – kapitola 15 "Antivírový program a firewall".

Pre úspešne ukončenie kurzu nezabudnite kliknúť dole na tlačidlo "Dokončenie kurzu".

Na ďalšiu stránku kurzu

;