Ako si heslo zapamätať

Vieme, že veľa počítačových expertov a odborných článkov ukazuje rôzne príklady na bezpečné heslá, ktoré vyzerajú napríklad nasledovne:

$upap3r7*9@nA

Áno, toto je skutočne bezpečné heslo a útočník nemá takmer žiadnu šancu ho odhaliť, ale kto si bude takéto heslo pamätať? Existujú aj jednoduchšie spôsoby, ako si vytvoriť bezpečné heslo. My osobne preferujeme metódu vety: poskladáte si elementárnu osobnú vetu a použijete ju ako heslo, napríklad:

MojSynPeterSaNarodil2.12.

Jedná sa o rovnako silné heslo, ako to prvé poskladané z rôznych znakov, a pritom sa omnoho ľahšie udrží v pamäti - aj keď sa budete chcieť prihlásiť po dvoch týždňoch, tak si naň spomeniete určite rýchlejšie ako na prvé komplikované heslo. Toto je ideálna cesta, pretože z dlhodobého hľadiska je dôležité vedieť heslo naspamäť a nezapisovať si ho nikam, kde by sa k nemu mohol dostať útočník - do žiadneho čitateľného súboru na ploche, na papierik na stole, v peňaženke a podobne.

Asi každý z nás využíva viacero online služieb, ktoré vyžadujú registráciu a prihlásenie. Dôležité je mať rozličné heslá do rozličných služieb, ale o tom si povieme viac na ďalšej strane. Ak máte viacero rôznych hesiel, ktoré sa ťažko pamätajú, tak si situáciu môžete zjednodušiť aplikáciou - tzv. Password manager (správca hesiel), ktorý vám bude uchovávať vaše heslá. Bezpečnosť správcu hesiel môžu ešte viac zvýšiť nasledujúce odporúčania, a to:

  • Používajte len offline program, ktorý si nainštalujete do počítača, nepoužívajte online trezory na heslá, ktoré sú prístupné cez webový prehliadač.
  • Používajte len program, ktorý súbor s heslami drží zašifrovaný na vašom počítači.
  • Pre prístup do programu, kde máte heslá uložené, si zvoľte iné heslo, ktoré bude dostatočne silné proti odhaleniu.
  • Heslo pre prístup do programu si nikam nezapisujte, ale naučte sa ho naspamäť. Je dôležité si uvedomiť, že ak by sa útočník dostal k tomuto prístupovému heslu, tak by sa mu otvorila cesta aj k ďalším heslám.

Na ďalšiu stránku kurzu

;