Deti a internet
Väčšina „súčasných“ rodičov sa obvykle len pousmeje nad skutočnosťou, že ich dieťa ovláda technológie lepšie ako oni. Niektorí si dokonca spomenú na prvé kontakty s mobilnými telefónmi a počítačmi, keďže to nie je tak dávno, keď sa začal technologický boom, ktorý za dvadsať-tridsať rokov zmenil náš svet v nepoznanie. Určite sa ešte nájdu rodičia, ktorí majú v živej pamäti čiernobiele obrazovky, prvé mobilné telefóny, ktoré dostali až na strednej škole, či prvé počítače, ktoré fungovali len v textovom MS-DOS režime. Odvtedy pretieklo IT svetom množstvo nových nápadov, zariadení, peňazí a zdokonaľovania už vymysleného. Technológie sú všade okolo nás a obvykle činia náš život komfortnejším a jednoduchším. Najmä dostupnosť informácií všetkého druhu zažíva svoj doteraz najväčší rozmach. To je bezpochyby výborná vec, ale ako všetko aj kybersvet má svoju odvrátenú stránku.
Chápeme, že ste po náročnom dni v práci či domácnosti unavení, a preto alternatíva povoliť svojmu dieťaťu tablet na zabavenie sa priam pýta. V zdravom meradle a s vekovo vhodným obsahom je to úplne v poriadku, skôr či neskôr bude dieťa s technológiami konfrontované. Počítače sa používajú už na základnej škole, v čase koronakrízy boli dokonca vyslovene potrebné, keď výučba, či už online alebo pasívna v spracovaní úloh zaslaných prostredníctvom internetu, bola bežnou praxou väčšiny škôl.
Viete však so stopercentnou istotou povedať, ako vaše dieťa tablet či počítač využíva? Čo presne (aj na požičanom) mobile robí, aké webové stránky si otvorí, a aké hry sťahuje? Či využíva sociálne siete alebo četové miestnosti, a akých ľudí tu stretáva? Nevieme si predstaviť absolútne pozitívnu odpoveď z vyložene praktického hľadiska – nie je možné, pokiaľ pri dieťati nonstop nesedíte, vedieť o každom jeho pohybe na internete. Stačí nevhodne vyskočená reklama, hra s explicitným až násilným obsahom, neželaný kontakt s človekom, ktorého by ste v bežnom živote k svojmu dieťaťu nepustili, prípadne prístup dieťaťa k vašim súborom a citlivým informáciám...a problém je na svete.
Niektoré z týchto rizík viete zvládnuť nastavením Parental Controlu prostredníctvom internetového zabezpečenia, vzájomnou dôverou, rozprávaním sa o svete dieťaťa, a taktiež možnosťou prístupu do počítača dieťaťa, vrátane (podľa veku núdzového) prístupu do jeho sociálnych sietí. Iste, je to trošku zásah do súkromia, a treba byť extrémne opatrní, aby ste tento prístup nezneužili, ale v prípade skutočných hrozieb je potrebný. Aj keď máte s dieťaťom krásny vzťah, časová zaneprázdnenosť oboch, množstvo povinností, koníčkov, a svet v škole i medzi kamarátmi, z ktorého sa dozviete len špičku jeho prežívania, automaticky znemožňujú dokonalý prehľad o jeho online správaní sa na počítači či mobile.
A teraz nehovoríme len o nevhodnom obsahu, nedajbože nevhodných až rizikových osobách, ktoré sa dajú online veľmi jednoducho stretnúť, keďže v kybersvete funguje anonymita a žiadna veľká spoločnosť zastrešujúca sociálne siete nepreveruje skutočný vek užívateľa, ktorý sa zaregistruje. Toto sa aktuálne stáva obrovským problémom, ktorý môže neblaho poznačiť ľudskú dušu na dlhé roky, nedajbože dieťaťu ublížiť fyzicky. Ohrozené však môžu byť aj vaše financie, súkromné a citlivé informácie, pretože čokoľvek, čo používate online, alebo máte uložené v počítači, môže byť zneužité. Stačí jeden zlý klik na nesprávnu linku v obsahu, ktorý sa tvári nanajvýš neškodne, respektíve kopírujúc službu, ktorú bežne využívate, a prístup do vášho emailu a bankového účtu je v cudzích rukách. Veľa hier či obľúbenej muziky, seriálov je aktuálne dostupných zadarmo. Áno, sú služby, ktoré sú naozaj zadarmo, potažmo s reklamami a sú bezpečné, ale medzi nimi existuje veľa stránok a aplikácií, ktoré v sebe obsahujú škodlivý kód či vírus, prípadne externý preklik na ďalšiu nebezpečnú stránku.
Vedeli by ste vy odhaliť internetového podvodníka? Skúste si spraviť náš krátky online test dostupný zadarmo po registrácii – sú to len vzorové prípady, s ktorými sa môžete bežne stretnúť vo svojej emailovej schránke, a uvidíte ako zdatní ste v internetovej bezpečnosti vy. Odhalili ste všetko? Alebo vám dve tri otázky ušli? Nechceme preháňať, ale iný ako 100% úspešný výsledok, pre vás nie je dobrý, lebo stačí, keď vás nachytá niekto raz a problémy s vybratým bankovým účtom, zneužitím osobných, firemných informácií, v najhoršom prípade ukradnutá identita, sa s vami potiahnu nejakú chvíľu a následky nemusia byť vôbec príjemné.
A teraz si skúste zhodnotiť ako by takýto test zvládlo vaše dieťa?Keby mu do emailu prišla fantastická správa, že vyhral vstup na koncert jeho obľúbenej skupiny, drahú hru, po ktorej dávno túžil, alebo by ho kontaktoval cudzí človek s postrannými úmyslami, ktorý by mu ponúkal darčeky. Prípadne malé dieťa, ktoré chodí na základnú školu a pustíte mu rozprávku na youtube. Nechtiac klikne na iné video, zle napíše vyhľadávacie slovo, alebo si aj zámerne zo zvedavosti pustí neprístupný obsah, o ktorom spolužiaci v škole rozprávali...a stretne sa tvárou tvár s niečím, na čo by mal ešte buď dosť času, alebo ho vystraší natoľko, že vám bude aspoň týždeň spať v posteli. Internet je plný vtipných, niekedy nechutných, niekedy hrôzostrašných skečov, ktoré slúžia na „pobavenie“ dospelého diváka, ale pre malé oči sú absolútne nevhodné až škodlivé.
Možno máte pocit, že sa to vášho dieťaťa netýka, ale úprimne, pozeráte mu priebežne na obrazovku, s čím sa stretá, a čo robí na mobile, keď nie ste doma a nemáte možnosť ho skontrolovať? A ako dokážete zvládnuť kontrolu u takých tínedžerov, ktorí si v istom veku nalepia na dvere zákaz vstupu, a o niečom ako prístupe do jeho četovej konverzácie či sociálnej siete môžete len dúfať?
Naše online kurzy vám pomôžu
Problematiku internetovej bezpečnosti netreba podceňovať hneď z viacerých dôvodov: aj keď máte teraz pocit, že vám ani vášmu dieťaťu sa nič podobné nemôže stať, štatistiky hovoria niečo iné. Kyberútoky, kyberšikana, sexuálni agresori, za iných podmienok neprístupný obsah...to všetko na internete existuje, a najlepším spôsobom ako sa pred tým ochrániť je prevencia. Prirodzene nedokážete byť dieťaťu neustále za chrbtom a sledovať jeho správanie online, ale môžete dieťa vzdelať a upozorniť na riziká, s ktorými sa môže stretnúť. Náš kurz nie je časovo ani finančne tak náročný, aby ním neprešlo pokiaľ možno každé dieťa, ktoré má prístup k technológiám a internetu – naopak výsledok môže ďaleko prevýšiť investovaný čas, a v niektorých prípadoch tak uchrániť financie, citlivé informácie, či nevinnú detskú dušu od útočníkov.
A nemajte obavy o formu, kurz je písaný jazykom blízkym dospievajúcim, s atraktívnou grafikou. Všetky témy sú preberané citlivo – žiadne extrémne príklady ani podrobné menovanie tých najnebezpečnejších prejavov správania dospievajúcich. Ide skôr o načrtnutie témy a jej vysvetlenie z pohľadu tínedžera: namiesto striktného zoznamu zákazov sme sa snažili skôr o pochopenie zo strany dieťaťa – tak, aby sám z vlastnej vôle niektoré veci nerobil.
Mysleli sme aj na najmenších – detské kurzy (6-12 rokov) sú prezentované vo forme krátkych príbehov – rozprávok, s vysvetlením témy a poučením na záver. Príbehy i samotné rady sprostredkúvajú vo videách animované postavičky, ktoré sú pre deti zaujímavejšie ako čistý text. Dôležité body sú zároveň stručne písané v rámci videa simultánne k hovorenému slovu postavy. Detský kurz je písané ešte citlivejšie ako ten tínedžerský, témy sú redukované tak, aby nezachádzali do podrobností a týkali sa toho, čo v tomto veku deti reálne riešia na mobiloch i v kybersvete.
Všetky kurzy pre tínedžerov a deti boli pripravované s maximálnou citlivosťou k téme. Kurzy pre tínedžerov sa snažia komunikovať ich jazykom, nie sú len suchou teóriu, a zbytočne nenudia. Jednotlivé témy sú založené na situáciách, ktoré sa dnes bežne dejú v online svete internetu. Kurzy boli vypracované pod vedením sociálneho pedagóga Mgr. Evy Stolárikovej, ktorá sa o tému dlhodobo a intenzívne zaujíma. Detské kurzy sú písané obzvlášť citlivo - s ohľadom na vek sa niektoré témy len naznačujú, nezachádzajú do podrobností. Sú zamerané na podporu žiaduceho, pre deti bezpečného správania v online svete, a sú prezentované prostredníctvom príbehov skrz postavy, s ktorými sa deti vedia stotožniť.
Všetky kurzy pre tínedžerov recenzovala známa detská psychologička Mgr. Mária Tóthová Šimčáková, ktorá je zároveň hlavným garantom online kurzov zameraných na tému internetovej bezpečnosti pre tínedžerov. Vďaka tejto spolupráci vám prinášame kvalitné kurzy pre vaše deti, ktoré boli vypracované pod dohľadom skúseného odborníka. Venujeme sa témam ako kyberšikana, netiketa, hejting, dezinformácie a hoaxy, zdieľanie informácií, zdieľanie fotografií a videí, závislosť na nete, kybergrooming a množstvu ďalších dôležitých tém.
Mgr. Mária Tóthová Šimčáková je úspešná detská psychologička. Práci s deťmi sa venuje už 27 rokov, pričom vyše 14 rokov pôsobila ako školská psychologička v základnej škole a gymnáziu v Bratislave. Pracuje s deťmi s rôznymi problémami, s celými rodinami, s učiteľmi a so školskými kolektívmi. V Rade pre reklamu pracuje ako odborník na problematiku reklamy so zameraním na deti. Lektoruje a je autorkou mnohých programov pre deti a mládež. Je odbornou garantkou programu detinanete, kde už 10 rokov monitoruje problematiku internetu a deti, dáva rodičom a učiteľom rady ako zvládnuť bezpečnosť detí. Prispieva do rôznych odborných aj iných publikácií, vedie internetové poradne niekoľkých časopisov. Veľa skúsenosti ako riešiť ťažkosti s výchovou deti získala priamo v rodinách na Slovensku v relácii Pestúnka televízie Markíza. Je šťastnou mamou dvoch tínedžerov.
Získajte kurzy zadarmo
Až šesť kurzov pre tínedžerov a jednu vzdelávaciu rozprávku pre deti získate zadarmo hneď po registrácii. Okrem toho získate zadarmo aj dva online kurzy pre dospelých: Prečo je internetová bezpečnosť dôležitá? a Základy počítačovej bezpečnosti. Nasledujúce online kurzy budete mať navždy dostupné po registrácií zadarmo:
Okrem toho môžete zadarmo absolvovať aj test zameraný na podvodné emailové správy. Otestujte sa ako ste na tom a či dokážete rozoznať štandardnú emailovú správu od tej podvodnej.