Internetová bezpečnosť

Aké online kurzy ponúka služba SAFELab?

Možno si myslíte, že na internete postačuje byť nedôverčiví a nič vám nehrozí. Áno, súhlasíme, že správna miera opatrnosti a nedôverčivosti pomáha v tom, aby ste sa nestali obeťou jednoduchého internetového podvodu. V súčasnosti sa internetové podvody výrazne zlepšujú a sú komplikovanejšie. Internetoví kriminálnici sú organizovaní a často pracujú v skupinách. Zneužívajú emailové správy, sociálne siete, webové stránky aj klasické telefonické hovory k tomu, aby vás zmanipulovali, oklamali a okradli. Kvalita podvodných emailov a webových stránok sa dostala na takú úroveň, že na prvý pohľad nedokážete zistiť, či ste na skutočnej webovej stránke internetového bankovníctva alebo na podvodnej phishingovej stránke. V dnešnej dobe, kedy je počet prípadov internetovej kriminality vyšší ako tej zo skutočného života, je nevyhnutná aj aktívna ochrana pred internetovými podvodníkmi. A najlepšia ochrana, ktorú môžete spraviť pre seba a svoju rodinu je aktívne vzdelávanie sa v oblasti internetovej bezpečnosti.

Viete ako rozpoznať podvodnú emailovú správu alebo webovú stránku? Poznáte pojem phishing a vishing? Viete ako si preveriť internetový obchod, či sa nejedná o podvod? Viete, kto je sociálny inžinier a ako fungujú telefonické podvody? Dokážete rozlíšiť relevantnú informáciu od hoaxu a dezinformácie? Viete, čo je krádež identity? Čo sú investičné podvody, falošné pôžičky, podvodné investície, inzertné podvody, romantické podvody, podvodné zoznamky, podvody s ubytovaním, charitatívne podvody či podvodné súťaže? A najdôležitejšia otázka: viete ako sa voči všetkým spomenutým internetovým podvodom brániť?

Naše online kurzy sa venujú práve vyššie spomenutým otázkam a množstvu ďalších tém z oblasti internetovej bezpečnosti. Okrem kurzov je pre vás pripravený ďalší vzdelávací materiál a interaktívne testy - pomocou ktorých si overíte svoje znalosti z oblasti internetovej bezpečnosti.

Zoznam online kurzov pre dospelých

Nižšie nájdete zoznam všetkých online kurzov zameraných na internetovú bezpečnosť pre dospelých, aj s krátkym popisom.

Prečo je internetová bezpečnosť dôležitá?

Prečo je internetová bezpečnosť dôležitá?

V dnešnej dobe sa každý z nás môže stať obeťou internetového útoku alebo podvodu. Denne pribúdajú emailové, webové, telefonické podvody alebo čoraz "populárnejšie" podvody na sociálnych sieťach. V kurze sa bližšie zoznámite s tým, prečo len antivírový program nepostačuje, ako jednoducho sa môžete stať obeťou internetového útoku a podvodu, ako útočník myslí a na čo cieli. Odporúčame vám začať práve týmto kurzom.

Základy počítačovej bezpečnosti

Základy počítačovej bezpečnosti

Dnes už má každá domácnosť aspoň jeden počítač, nehovoriac o inteligentných smartfónoch, ktoré už dávno nie sú určené len na telefonovanie. V našom kurze sa naučíte ako si zvoliť správne heslo, čo je dvojfaktorová autentifikácia, a hlavne ako používať počítač a inteligentné zariadenia správne a bezpečne. Sme presvedčení o tom, že aj skúsenejší užívateľ v tomto kurze nájde niekoľko odporúčaní, o ktorých nevedel, alebo im neprikladal dôležitosť.

Prečo je internetová bezpečnosť dôležitá?

Identifikujeme podvodné a phishingové emaily a správy

Podvodné alebo phishingové emaily a správy odosielané cez sociálne siete a Messenger sú v súčasnej dobe problémom číslo jeden. Denne je rozosielané obrovské množstvo správ, ktoré sa snažia získať prístup k vášmu počítaču, emailovej schránke, bankovému účtu alebo Facebook profilu. Naučte sa viac o podvodných správach - na koho a na čo sú zacielené a ako rozpoznať podvodné správy a pokus o internetový útok.

Základy počítačovej bezpečnosti

Identifikujeme podvodné a phishingové webstránky

Podvodné a phishingové webové stránky sú nočnou morou internetu. Dokážu presvedčivo kopírovať webstránky online služieb, internet bankingu, platobných brán alebo obrazovku prihlásenia do emailovej schránky či sociálnej siete ako Facebook, Twitter a Instagram. Naučte sa ako identifikovať podvodnú alebo phishingovú webovú stránku a ako sa pred týmito internetovými hrozbami brániť.

Prečo je internetová bezpečnosť dôležitá?

Telefonické podvody

Telefonické podvody nie sú žiadnou novinkou, v rôznych variantách sa objavujú už dlhé roky. Príchodom mobilných telefónov obľúbenosť telefonických podvodov ďalej rástla. Podvodníci v dnešnej dobe dokážu maskovať svoje telefónne číslo a využívajú rôzne manipulatívne techniky. Ich cieľom je vždy získať vaše citlivé údaje alebo peniaze. V našom kurze sa pozrieme bližšie na telefonické podvody – ako fungujú a ako sa pred nimi úspešne brániť.

Základy počítačovej bezpečnosti

Ďalšie rozšírené typy podvodov

Viete, čo je to krádež identity, čo sú investičné podvody, alebo ako internetoví podvodníci zneužívajú falošnú charitu a finančné zbierky? Hovoria vám niečo podvody s dlhopismi, podvodné pôžičky alebo podvody s dovolenkovým ubytovaním cez známe vyhľadávače hotelov? Týmto a ďalším rozšíreným internetovým podvodom, s ktorými sa môžete bežne stretnúť, sa budeme venovať práve v tomto kurze.

Prečo je internetová bezpečnosť dôležitá?

Hoaxy a dezinformácie

Internet kompletne zmenil pohľad na informácie, správy a publicistiku. Zverejniť akúkoľvek informáciu na internete môže prakticky ktokoľvek, internet navyše pomáha autorom správ a článkov ostať v anonymite. Sociálne siete ako Facebook a Instagram napomáhajú v šírení hoaxov a dezinformácií. V dnešnej dobe je nevyhnutné vedieť rozlíšiť štandardnú správu od tej, ktorá bola napísaná za účelom šírenia hoaxov, dezinformácií a klamstiev. V našom kurze sa na túto tému pozrieme bližšie a naučíme vás rozlišovať pravdu od dezinformácie.

Základy počítačovej bezpečnosti

Internetové podvody cielené na službu PayPal

Online platobná služba PayPal je celosvetovo rozšírená, a preto sa na ňu zameriavajú aj internetoví útočníci. V našom mini kurze vám ukážeme príklady najčastejšie rozosielaných podvodných phishingových emailových správ. Taktiež vás naučíme ako si správne skontrolovať emailovú správu od služby PayPal a ako sa brániť pred internetovým podvodom zacieleným na službu PayPal. V prípade, že službu PayPal používate, tak vám odporúčame absolvovať aj náš krátky online kurz.

Základy počítačovej bezpečnosti

Nielen internetová bezpečnosť pre seniorov

Naši seniori sa veľakrát stávajú terčom rôznych podvodov. Podvodníci vyhľadávajú staršie osoby práve pre ich dôverčivosť, ochotu a nízke povedomie o internetovej bezpečnosti. V našom kurze sa preto venujeme najčastejším podvodom, s ktorými sa seniori môžu stretnúť, ako na internete, tak i v bežnom živote. Kurz pre seniorov sme sa snažili napísať čo najzrozumiteľnejšie - ľudskou rečou, aby bol ľahko pochopiteľný aj pre ľudí, ktorí sa s internetom ešte len zoznamujú. Každému seniorovi odporúčame absolvovať tento kurz ako prvý.

Získajte kurzy zadarmo

Prvé dva kurzy dostanete od nás zadarmo

Online kurzy Prečo je internetová bezpečnosť dôležitá? a Základy počítačovej bezpečnosti získate zadarmo hneď po registrácii. Okrem toho získate zadarmo aj šesť kurzov pre tínedžerov a jednu vzdelávaciu rozprávku pre deti. Nasledujúce online kurzy budete mať navždy dostupné po registrácií zadarmo:

  • Kurzy pre dospelých zadarmo:
  • Prečo je internetová bezpečnosť dôležitá
  • Základy počítačovej bezpečnosti
  • Kurzy pre deti (6-12) zadarmo:
  • Prečo nepozerať nevhodné videá a obrázky na internete?
  • Kurzy pre tínedžerov (12-18) zadarmo:
  • Úvod do bezpečnosti na nete
  • Netiketa
  • Trolling, hejting & flaming
  • Falošné účty na sociálnych sieťach
  • Gaming & gambling
  • Násilie & extrémizmus na nete

Okrem toho môžete zadarmo absolvovať aj test zameraný na podvodné emailové správy. Otestujte sa ako ste na tom a či dokážete rozoznať štandardnú emailovú správu od tej podvodnej.

Kvalitné kurzy od bezpečnostného experta

Vzdelávanie môže baviť len vtedy, ak je kvalitne a zaujímavo spracované. My to vieme, a preto sú online kurzy interaktívne - okrem textu obsahujú aj množstvo grafických ukážok a videí. Kurzy obsahujú desiatky ukážok reálnych podvodných emailov, správ a webových stránok, pričom sú pri nich uvedené videoanalýzy, ktoré podrobne rozoberajú podvodný email či webstránku, a krok za krokom vás naučia ako preveriť každú podozrivú správu alebo web, či sa nejedná o podvod.

Odborné kurzy boli pripravované pod vedením bezpečnostného analytika Petra Danišku, ktorý sa kybernetickou bezpečnosťou a analýzou internetových podvodov zaoberá dlhé roky. Je šéfredaktorom internetového magazínu zameraného na internetovú bezpečnosť - Security Magazín. Publikoval desiatky odborných článkov, ktoré sa zaoberajú bezpečnosťou na internete, analýzou rôznych kybernetických útokov a reálnych internetových podvodov. Články a analýzy, ktoré publikoval, boli použité v rôznych médiách, ako napríklad pri prípravách článkov o internetovej bezpečnosti v známom Denníku N, týždenníku Trend alebo na stránkach Policajného zboru Slovenskej republiky. Podieľal sa na príprave viacerých reportáží z oblasti internetovej bezpečnosti pre Slovenskú televíziu, ktoré boli odvysielané v reláciách Správy RTVS, Reportéri a Občan za dverami. Pravidelne poskytuje konzultácie a vyjadrenia k aktuálnym kybernetickým hrozbám. V minulosti pracoval pre známu slovenskú bezpečnostnú firmu ESET na projekte Parental Control, ktorý pomáha rodičom strážiť mobilné zariadenia ich detí pred nevhodným obsahom. Aktuálne je zakladateľom a hlavným garantom projektu SAFELab.sk, a taktiež autorom všetkých kurzov pre dospelých a firemný sektor.

Okrem kurzov je pre vás pripravený ďalší vzdelávací materiál, interaktívne testy - pomocou ktorých si overíte svoje znalosti z oblasti internetovej bezpečnosti, zoznam podvodných internetových obchodov a webových stránok, slovník odborných pojmov a množstvo užitočných aplikácií na stiahnutie, ktoré vám pomôžu zabezpečiť váš počítač. Po úspešnom absolvovaní online kurzov a testov získate certifikáty, ktorými sa môžete preukázať svojmu budúcemu zamestnávateľovi, a takto zvýšiť svoje šance na získanie lepšieho pracovného miesta. Súčasná doba, a hlavne pandémia Covid-19, ukázala ako veľmi je internetová bezpečnosť dôležitá a že nie je dobré zanedbávať vzdelávanie v tejto oblasti. Počítače a informačné technológie sú bežnou súčasťou väčšiny zamestnaní, preto každý zamestnávateľ uvíta nového zamestnanca, ktorý je v oblasti internetovej bezpečnosti dostatočne vzdelaný.

;