Peter Daniška - hlavný garant
Denne ma kontaktujú bežní ľudia, ktorí sa stali obeťou internetového podvodu. Nezáleží na tom, či im bola odcudzená identita, prihlasovacie údaje, peniaze, alebo boli ich dáta zašifrované počítačovým vírusom. Vždy ich spája jedna dôležitá a smutná vec, a to, že ma žiaľ kontaktovali príliš neskoro. Aj dnes som riešil prípad podvodnej emailovej správy, ktorá Michala presmerovala na podvodnú webovú stránku. Podvodná stránka vyzerala na nerozoznanie od bežnej webovej stránky, ktorú používa Tatrabanka na platby platobnými kartami. Michala ani nenapadlo, že sa môže nachádzať na podvodnej stránke, a zadal údaje zo svojej platobnej karty v domnení, že platí platbu vo výške 9 eur. Smutná chvíľa nastala vtedy, keď Michal zistil, že mu z bankového účtu zmizlo takmer 2 000 eur. Po tom, ako som si v telefóne vypočul Michalov príbeh, poradil som mu, aby sa čo najrýchlejšie obrátil na banku, zablokoval kartu a kontaktoval políciu. Žiaľ, keď sa ma spýtal, či svoje peniaze ešte niekedy uvidí, musel som mu povedať, že takmer so 100% istotou nie.
Toto je len jeden z mnohých príbehov, ktoré som za svoju prax riešil. Hlavne počas pandémie Covid-19 sa rapídne zvýšilo množstvo internetových podvodov, ktoré cielia na bežných ľudí. Riešil som množstvo okradnutých ľudí o stovky až tisíce eur. Jednalo sa o falošné pôžičky, podvodné emailové správy a webové stránky (phishing), podvody cez sociálne siete a obrovské množstvo iných podvodov. Všetky prípady žiaľ skončili tak, že obeť svoje ukradnuté peniaze už nikdy neuvidela.
Tieto a mnohé ďalšie príbehy boli štartovacím motorom, ktorý ma motivoval k tomu, aby vznikla vzdelávacia webová stránka SAFELab. Všetkých oklamaných ľudí spájalo to, že nemali dostatočné povedomie a znalosti z oblasti internetovej bezpečnosti. Rozhodol som sa to zmeniť a v spolupráci s mojimi kolegami pripraviť kvalitné podrobné a hlavne názorné online kurzy, ktoré každého naučia, ako sa na internete brániť a odhaliť akýkoľvek pokus o podvod. Z malého projektu sa časom stal väčší a okrem kurzov pre dospelých vznikli aj obsiahle kurzy pre deti a tínedžerov, na ktorých spolupracovala aj známa detská psychologička Mgr. Mária Tóthová Šimčáková. Po takmer dvoch rokoch práce vám môžem s radosťou oznámiť, že náš projekt je dokončený, a každý tak môže naučiť seba aj svoju rodinu ako byť na internete v bezpečí.
Samozrejme týmto naša cesta nekončí, už teraz máme rozpracované ďalšie zaujímavé kurzy, ktoré čoskoro pridáme do nášho projektu, pretože s internetovými podvodníkmi a kriminálnikmi je nevyhnutné držať krok. Ďakujem, že ste sa rozhodli navštíviť našu webovú stránku, a určite vám odporúčam vyskúšať naše kurzy zadarmo. Naučíte seba i svoju rodinu základom internetovej a počítačovej bezpečnosti, a pritom vás to nebude nič stáť.
Jedenkrát vidieť je lepšie ako stokrát počuť. Pozrite si názorné video ako môže prebehnúť útok na váš bankový účet cez podvodnú webovú stránku! Toto je len jeden príklad z mnohých, podobným spôsobom vás môžu okradnúť aj o údaje z platobnej karty alebo o prihlasovacie údaje.
vzdelanie je ochrana
Naučte sa odhaľovať podvodné emailové správy a phishing. Naučte sa identifikovať podvodné weby a príspevky na Facebooku. Naučte sa základné bezpečnostné postupy, spoznajte najčastejšie podvody, a to ako pracujú internetoví kriminálnici. SAFELab.sk je najväčšia a najobsiahlejšia webová stránka poskytujúca online vzdelanie v oblasti internetovej bezpečnosti pre dospelých, deti, tínedžerov a aj seniorov.
Služba SAFELab.sk vám ponúka online kurzy internetovej bezpečnosti, videokurzy a videoanalýzy podvodných webov a emailových správ. Otestujte svoje znalosti formou interaktívnych testov. Majte prehľad o najnovších hrozbách a podvodoch na internete. Všetky kurzy pripravili kvalifikovaní odborníci s dlhoročnou praxou a skúsenosťami. A v prípade najhoršieho - ak sa stanete obeťou útoku, tak u nás nájdete prvý kontak i prvú pomoc.
Pripravili sme pre vás 30 online kurzov venujúcich sa internetovej bezpečnosti. 9 kurzov je určených pre dospelých a 21 kurzov pre deti a tínedžerov. Naše kurzy sú zaujímavé, zrozumiteľné a hlavne vás a vaše deti naučia ako byť na internete v bezpečí.
Za 39 eur ročne získate prístup ku všetkým online kurzom pre dospelých, deti, tínedžerov a seniorov. Zároveň získate prístup ku všetkým video-analýzam, online testom, zoznamu podvodných internetových obchodov a webových stránok a ďalším vzdelávacím materiálom. Taktiež si budete môcť vytlačiť certifikát o absolvovaní online kurzov.
39 eur ročne sú len 3 eura mesačne. Koľko mesačne miniete na nákupy na internete? Koľko mesačne miniete na internete na zábavu? Na počítačové hry, filmy, seriály a hudbu? Nestojí to za to, aby ste boli na internete v bezpečí a nenechali sa okradnúť? Je to len na vás, koľko ste ochotní investovať do svojej online bezpečnosti.
Najskôr si pokojne vyskúšajte online kurzy zadarmo a naučte sa základy bezpečnosti pri práci s počítačom a internetom. Nebude vás to stáť ani cent. Nasledujúce online kurzy budete mať navždy dostupné po registrácií zadarmo:
Okrem toho môžete zadarmo absolvovať aj test zameraný na podvodné emailové správy. Otestujte sa ako ste na tom a či dokážete rozoznať štandardnú emailovú správu od tej podvodnej.
Vzdelávanie môže baviť len vtedy, ak je kvalitne a zaujímavo spracované. My to vieme, a preto sú online kurzy interaktívne - okrem textu obsahujú aj množstvo grafických ukážok a videí. Kurzy obsahujú desiatky ukážok reálnych podvodných emailov, správ a webových stránok, pričom sú pri nich uvedené videoanalýzy, ktoré podrobne rozoberajú podvodný email či webstránku, a krok za krokom vás naučia ako preveriť každú podozrivú správu alebo web, či sa nejedná o podvod.
Odborné kurzy boli pripravované pod vedením bezpečnostného analytika Petra Danišku, ktorý sa kybernetickou bezpečnosťou a analýzou internetových podvodov zaoberá dlhé roky. Je šéfredaktorom internetového magazínu zameraného na internetovú bezpečnosť - Security Magazín. Publikoval desiatky odborných článkov, ktoré sa zaoberajú bezpečnosťou na internete, analýzou rôznych kybernetických útokov a reálnych internetových podvodov. Články a analýzy, ktoré publikoval, boli použité v rôznych médiách, ako napríklad pri prípravách článkov o internetovej bezpečnosti v známom Denníku N, týždenníku Trend alebo na stránkach Policajného zboru Slovenskej republiky. Podieľal sa na príprave viacerých reportáží z oblasti internetovej bezpečnosti pre Slovenskú televíziu, ktoré boli odvysielané v reláciách Správy RTVS, Reportéri a Občan za dverami. Pravidelne poskytuje konzultácie a vyjadrenia k aktuálnym kybernetickým hrozbám. V minulosti pracoval pre známu slovenskú bezpečnostnú firmu ESET na projekte Parental Control, ktorý pomáha rodičom strážiť mobilné zariadenia ich detí pred nevhodným obsahom. Aktuálne je zakladateľom a hlavným garantom projektu SAFELab.sk, a taktiež autorom všetkých kurzov pre dospelých a firemný sektor.
Okrem kurzov je pre vás pripravený ďalší vzdelávací materiál, interaktívne testy - pomocou ktorých si overíte svoje znalosti z oblasti internetovej bezpečnosti, zoznam podvodných internetových obchodov a webových stránok, slovník odborných pojmov a množstvo užitočných aplikácií na stiahnutie, ktoré vám pomôžu zabezpečiť váš počítač. Po úspešnom absolvovaní online kurzov a testov získate certifikáty, ktorými sa môžete preukázať svojmu budúcemu zamestnávateľovi, a takto zvýšiť svoje šance na získanie lepšieho pracovného miesta. Súčasná doba, a hlavne pandémia Covid-19, ukázala ako veľmi je internetová bezpečnosť dôležitá a že nie je dobré zanedbávať vzdelávanie v tejto oblasti. Počítače a informačné technológie sú bežnou súčasťou väčšiny zamestnaní, preto každý zamestnávateľ uvíta nového zamestnanca, ktorý je v oblasti internetovej bezpečnosti dostatočne vzdelaný.
Všetky kurzy pre tínedžerov a deti boli pripravované s maximálnou citlivosťou k téme. Kurzy pre tínedžerov sa snažia komunikovať ich jazykom, nie sú len suchou teóriu, a zbytočne nenudia. Jednotlivé témy sú založené na situáciách, ktoré sa dnes bežne dejú v online svete internetu. Kurzy boli vypracované pod vedením sociálneho pedagóga Mgr. Evy Stolárikovej, ktorá sa o tému dlhodobo a intenzívne zaujíma. Detské kurzy sú písané obzvlášť citlivo - s ohľadom na vek sa niektoré témy len naznačujú, nezachádzajú do podrobností. Sú zamerané na podporu žiaduceho, pre deti bezpečného správania v online svete, a sú prezentované prostredníctvom príbehov skrz postavy, s ktorými sa deti vedia stotožniť.
Všetky kurzy pre tínedžerov recenzovala známa detská psychologička Mgr. Mária Tóthová Šimčáková, ktorá je zároveň hlavným garantom online kurzov zameraných na tému internetovej bezpečnosti pre tínedžerov. Vďaka tejto spolupráci vám prinášame kvalitné kurzy pre vaše deti, ktoré boli vypracované pod dohľadom skúseného odborníka. Venujeme sa témam ako kyberšikana, netiketa, hejting, dezinformácie a hoaxy, zdieľanie informácií, zdieľanie fotografií a videí, závislosť na nete, kybergrooming a množstvu ďalších dôležitých tém.
Mgr. Mária Tóthová Šimčáková je úspešná detská psychologička. Práci s deťmi sa venuje už 27 rokov, pričom vyše 14 rokov pôsobila ako školská psychologička v základnej škole a gymnáziu v Bratislave. Pracuje s deťmi s rôznymi problémami, s celými rodinami, s učiteľmi a so školskými kolektívmi. V Rade pre reklamu pracuje ako odborník na problematiku reklamy so zameraním na deti. Lektoruje a je autorkou mnohých programov pre deti a mládež. Je odbornou garantkou programu detinanete, kde už 10 rokov monitoruje problematiku internetu a deti, dáva rodičom a učiteľom rady ako zvládnuť bezpečnosť detí. Prispieva do rôznych odborných aj iných publikácií, vedie internetové poradne niekoľkých časopisov. Veľa skúsenosti ako riešiť ťažkosti s výchovou deti získala priamo v rodinách na Slovensku v relácii Pestúnka televízie Markíza. Je šťastnou mamou dvoch tínedžerov.